Стратегія розвитку – основа кращого життя

Рубрика  - Орієнтир

 

Стратегія розвитку – основа кращого життя

Активізація участі вінничан у формуванні Стратегії територіальних громад на період до 2020 року – одна з найбільш яскравих прикмет розвитку соціально-економічного життя регіону в новому 2013 році. Зацікавлене обговорення її ключових питань в усіх 27 районах області на координаційних радах з питань місцевого самоврядування та виконкомах сільських та селищних рад переконливо свідчить про енергійний розвиток самосвідомості жителів нашого краю. Простіше кажучи, Стратегія стає ефективним інструментом зміцнення віри подільських громад у власні можливості та їхню здатність безпосередньо впливати на покращення свого життя.

Для ілюстрації: із 707 територіальних громад свою стратегію ухвалили 579, тобто 82% від їх загальної кількості. Продовжується робота і над районними стратегіями: 16 райрад їх вже ухвалили, а решта - затвердять до 1 квітня. Проект головного стратегічного документу з  розвитку Вінниччини до 2020 року обласна Рада планує обговорити на сесії у третьому кварталі.

А поки що - продовжує набирати обертів консультативна робота зі  стратегічного планування за участі депутатів облради, представників обласної Асоціації органів місцевого самоврядування (ВОАОМС), а також повпредів громадських організацій та міжнародних фондів. Активно долучився до її реалізації і експерт-консультант з організаційного розвитку державних установ, громадських організацій та приватних підприємств за системою "Результат", голова Вінницького клубу успішних підприємців, член Громадської ради при Вінницькій обласній Раді та ОДА Ігор Марчук.

На його думку, розвиток – це специфічний процес змін, результатом якого є виникнення якісно нового, поступального процесу сходження від нижчого до вищого, від простого до складного.  Будь-який процес змін починається з точки відліку у свідомості людини, і чим більше особистість розуміє природу того, з чим прагне мати справу, тим більш позитивним та вагомим є результат його зусиль.

- Будь-яка стратегія успішна лише тоді, коли є чітке розуміння, задля чого вона потрібна та наскільки прозорими є її завдання. Власне, сутність Стратегії розвитку полягає в ефективній зміні якості життя за допомогою розумного розподілу та використання ресурсу. І щоб все замислене громадою здійснилося, необхідно, насамперед, активізувати її жителів, щоб спільними зусиллями виявити головні проблеми, що заважають жити та працювати, та напрацювати послідовні кроки, необхідні для реалізації ідеї, - пояснює принцип підходу до стратегічного планування Ігор Марчук в інтерв’ю нашому часопису.

- Але ж впровадження стратегії потребує і врахування об’єктивних чинників. Приміром, не секрет, що сільська аудиторія більше звикла до практичних дій: вона важко сприймає теорію, і чекає реальної допомоги - матеріальної, фінансової. Як ви знаходите з селянами спільну мову?

- Моє завдання - безкоштовно продемонструвати модель розвитку. Вона  будується за спеціально розробленим сценарієм безпосередньо в громаді з метою оперативно виявити проблеми, які турбують її мешканців та заважають їм жити і  розвиватись. Інакше кажучи, я підказую людям, як спільно винайти ідеї вирішення проблем, розробити методологію та довести до стану виконання. Результат від програми, яку я пропоную, буде помітним вже наступного дня, адже акцентую увагу саме на практичних речах: розказую, що, дійсно, є проблеми, які вони повинні грамотно виявити, систематизувати, визначити найважливіші з них, і, згуртувавшись, прикласти зусиль щодо їх вирішення. Я пояснюю, якими мають бути перші і останні кроки на тому шляху - і наголошую увагу на тезі: «Хто добре дослідив проблему і зумів ясно сформулювати задачу, той знайде вихід і до її розв’язання». Досвід спілкування в громадах показує, що, на жаль, селяни поки самотужки з тим розібратись не вміють. Ну, от скажімо, на консультативному навчанні у Селищі Тиврівського району наприкінці січня з’ясувалося, що саме заважає місцевій громаді реалізувати свою Стратегічну програму територіального розвитку, написану ще торік. Виявилося, що багато хто з членів громади про неї… навіть не чув! Впродовж тригодинного вільного спілкування та через анкетування окреслили проблеми, які турбують нині жителів Селища та сусіднього з ними села Урожайного: із 17-ти найбільш нагальною до вирішення визначили проблему відсутності земельної ділянки для нового місцевого цвинтаря. Уявляєте,  наскільки важлива для мешканців ця проблема, яку вони не могли вирішити роками! Я підказав їм та їхньому голові Валерію Слободяну шлях до вирішення цього та інших питань, який полягає у чітко продуманій спільній стратегії. Саме це і є основою успішного розвитку громади. Важливо, що жителі Селища прислухалися до того. І вже на початку лютого питання з сільським цвинтарем було вирішено.

- При викладанні теорії за системою «Результат» чи докладаєте щось своє, чи маєте якісь свої «фішки», яку допомагають краще порозумітися з аудиторією?

- Звичайно. Я дуже орієнтуюся на те, як сприймає мене аудиторія. Тому при зустрічі із своїми слухачами намагаюся в першу чергу налаштувати їх на атмосферу повної довіри. Я знаю, що у селян, так би мовити, «болить» на сьогодні.

- Де, окрім ваших слухань, можна ще ознайомитися із теорією «Результат»?

- Є мій персональний сайтhttp://www.marchuk.vn.ua/,є сайт авторський -блог Юшина Віктора Юшина http://blog.resultsystem.com/, а також рекомендую частіше заглядати на сайт консалтингової фірми «РЕЗУЛЬТАТ» -   http://resultsystem.com/ . Крім того, спеціально для вашого видання ми розробили пам’ятку сільським головам, де у схематичній формі зображено нашу теорію та вказані всі вихідні дані.

- Чи є у вас учні, які продовжують розпочату вами справу?

- Так, це працівники моєї фірми, оскільки я є директором приватної фірми. Приміром, Дмитро Андрощук вже їздив зі мною на подібні навчання до Бершадського району.

- Чи є подібна практика запровадження ідей, яку ви пропагуєте, в інших регіонах України?

- В інших областях подібних практик немає. Я плідно співпрацюю з автором системи «Результат» Віктором Юшиним, який і навчив мене, до речі, поки єдиного в Україні, цієї методики. Моє завдання - безкоштовно продемонструвати модель розвитку, яка будується за спеціально розробленим сценарієм безпосередньо в громаді. Його мета - оперативно виявити проблеми, які непокоять її мешканців або заважають їм жити і розвиватись. Як спільно винайти ідеї вирішення проблем, розробити методологію та довести до виконання – саме це і підказую людям. Тобто, завдання нашої теорії, яку ми спочатку відпрацьовуємо у сільських громадах – спрямувати методичний матеріал у практичну площину, і  найбільше ми як розробники нової ідеї зацікавлені у конструктивному результаті, тобто у практичній користі, яку він продукує. Успішний результат означатиме, що цей досвід можна буде розповсюдити і на вищі рівні – районний, а зрештою й обласний. Ось така своєрідна піраміда, напрацювання якої, сподіваюсь, стануть корисними, насамперед, для Вінниччини. Система «Результат» працює, і, як засвідчують жителі громад, вже дає позитивну конкретику. Тож не виключаю,  що за вінницьким досвідом незабаром звернеться вся України, яка вже стала на шлях реалізації регіональної програми та стратегії.

 

Спілкувалася С.Борисюк

 

 

 

 

 


©2010-2022 МАРЧУК Ігор Дмитрович
Україна, м.Вінниця, тел.(067)706-44-95, (050)784 67 50

Created: VR