Назва проекту:
Забезпечення повноцінної участі громадян в процесі розробки та впровадження стратегій розвитку територіальних громад
Назва заявника: .....................................
- 1. Проблема чи контекст, з яким працюватиме проект:
Головною проблематикою, на вирішення якої спрямовано проект, є критично низький рівень залучення місцевих мешканців до процесу стратегічного планування розвитку територіальних громад на всіх етапах – починаючи з розробки стратегій, їх прийняття та подальшого впровадження. Така ситуація призводить до суттєвого зниження ефективності вирішення місцевих проблем, відсутності повноцінного механізму співпраці влади та громадськості, що в свою чергу спричиняє загострення соціальних проблем цих громад.
Актуальність проекту полягає у створенні ефективної методики залучення мешканців громад до процесу управління цими громадами, у напрацюванні позитивного досвіду громадянами у колективному вирішенні своїх проблем з застосуванням механізмів співпраці з місцевою владою. Відсутність на даному етапі такого досвіду унеможливлює ефективний розвиток територій і спричиняє зростання соціальної напруги, в тому числі і виникнення конфліктних ситуацій як між членами територіальних громад один, так і по відношенню до органів місцевого самоврядування.
Актуальність проекту підтверджується попередньо проведеними заходами та досвідом, а саме:
Автором і керівником даного проекту Марчуком І. Д. проведено дослідження на території Вінницької області в період з вересня 2012 року по листопад 2013 року під час розробки стратегій розвитку територіальних громад, стратегій розвитку районів та розробки регіональної стратегії Вінницької області.
Проведено особисті зустрічі з 200 сільськими головами під час читання лекцій в регіональному центрі підвищення кваліфікації державних службовців (в області 661 сільських голів).
Проведено практичну участь у семінарах в 8-ми районах Вінницької області, семінари проводились для сільських голів, головних бухгалтерів та землевпорядників сільських рад (в області 27 районів).
Проведено практичну роботу на сходах активу села в 8 територіальних громадах Вінницької області, одній громаді Рівненської та одній громаді Київської області.
Про дані заходи було зроблено відповідні доповіді та публікації в друкованих ЗМІ на каналах регіонального та місцевого телебаченні та Інтернеті.
В ході вищезгаданих заходів учасникам було презентовано ідею інтенсивного розвитку громад через залучення мешканців до процесу управління, яка лягла в основу даного проекту. Учасники підтримали дану ідею та зазначили її високу актуальність, а також висловили готовність до сприяння у впровадженні даного проекту у випадку отримання додаткового фінансування.
Головною метою проекту є: забезпечення ефективної комунікації органів місцевого самоврядування з населенням (територіальними громадами), створення умов для повноцінного залучення громадян до розробки і прийняття стратегічних документів, які мають забезпечити їх розвиток та розвиток територіальної громади, району та області.
З головної проблеми витікають проблеми другорядного рівня, це:
- Низька активність мешканців територіальних громад та їх участь в розробці і прийнятті управлінських рішень свого села, відповідно району та області (форма проведення громадських слухань і обговорень не дають об’єктивної думки громади );
- Відсутність ефективної процедури виявлення першочергових проблем громад, їх структурування та визначення оптимальних і доступних шляхів вирішення (проблеми визначаються вузьким колом людей без залучення широких кіл громадськості);
- Відсутність ефективної процедури формування громадської ініціативи для органів представницької та виконавчої влади, як підстав для ефективних дій влади і ефективного використання регіональних ресурсів;
- Невдоволення громадян низьким рівнем задоволення їх потреб, який мають забезпечити органи місцевого самоврядування. Тому громадяни мають низьке бажання долучатись до співпраці з органами місцевої влади. Присутня недовіра до влади.
Оперативними цілями даного проекту будуть:
Ціль №1
Активізувати територіальні громади та підвищити їх активність до участі в розробці і прийнятті управлінських рішень свого села, відповідно району та області;
Ціль №2
Розробити, доопрацювати на пілотному районі та втілити на території області ефективну процедуру виявлення першочергових проблем громад їх структурування та визначення оптимальних і доступних шляхів вирішення;
Ціль №3
Розробити ефективну процедуру формування громадської ініціативи для органів представницької та виконавчої влади, як підстав для ефективних дій влади і ефективного використання регіональних ресурсів, навчити територіальні громади області користуватись даною процедурою;
Ціль №4
Підвищити рівень умов для задоволення потреб пересічних членів територіальних громад, що покращить соціальний та економічний рівень їх життя. Підвищить рівень довіри громадян до місцевої влади та пробудить бажання приймати участь у розробці та реалізації оперативних та стратегічних програм.
- 2. Короткий опис проекту:
Проект складається з 3-х етапів:
1 Етап Розробка методологічної частини, друк, підготовка групи експертів;
2Етап Тестування програми інтенсивного розвитку області на експериментальному районі;
3 Етап Впровадження програми інтенсивного розвитку області в усіх районах області і систематизація програм в обласну програму інтенсивного розвитку.
Проект має:
- Головну проблему на якій сфокусовано проект;
- Головну ціль яка має вирішити головну проблему;
- 4 проблеми другорядного рівня, що стримують досягнення головної цілі;
- До кожної другорядної проблеми відповідно поставлені 4 цілі;
- Кожна ціль має відповідні заходи які забезпечать її досягнення;
- Кожний окремий захід має свій очікуваний результат;
- Кожний очікуваний результат буде оцінюватись по відповідним критеріям.
Проект вважатиметься виконаним коли по відповідним критеріям буде отримано очікуваний результат, це означає що цілі по вирішенню другорядних проблем досягнуті і другорядні проблеми вирішені.
Якщо другорядні проблеми які стримують досягнення головної цілі проекту будуть усунуті, це означає, що головна ціль проекту досягнута і як наслідок усунута головна проблема проекту на якій сфокусовано весь проект.
Більш детальна інформація про проект викладена в Додатку 1:
Блок-Схема проекту: Забезпечення повноцінної участі громадян в процесі розробки та впровадження стратегій розвитку територіальних громад. Ч. 1,2,3,4.
- 3. Очікувані результати та створювані продукти:
Очікувані результати та продукти які будуть створені під час проекту викладені в Додатку 1
Блок-Схемі проекту: Забезпечення повноцінної участі громадян в процесі розробки та впровадження стратегій розвитку територіальних громад. Ч. 3,4.
|